İç Çamaşırının 100 Yıllık Tarihi

İç Çamaşırının 100 Yıllık Tarihi

Dışarıdan görünen her ne kadar kıyafetlerimiz olsa da iç çamaşırı kendimizi rahat, mutlu ve hatta çekici hissetmemiz hususunda oldukça büyük bir öneme sahip. Rahat bir iç çamaşırı ile günümüz kolay geçebileceği gibi rahatsız edici bir iç çamaşırı ile de tüm günümüz zehir olabilir. Peki iç çamaşırının 100 yıllık tarihi var desek? 100 yıllık değişimi sizler için inceledik.

İLK 1900 YILINDA SADELİK İLE BAŞLADI

Büyük büyükannelerimizin dönemi olan 1900'lerin başında iç çamaşırlarında sadelik ve doğallık ön plana çıkıyor. Rahatlık belli ki ilk planda tutulmuş. Bugün daha güzel ve şık tasarımla üretilmiş olarak nitelendirebileceğimiz ürünler henüz piyasada yokmuş.

1945

Sadeliğin biraz dağılmasıyla geçmişe göre daha cüretkâr modellerin gün yüzüne çıktığını görüyoruz. Tüy ve dantel detayları ile yakalanmak istenen hava gözden kaçmıyor.

1975

Özellikle kadın iç çamaşırlarında boy uzamış, saten kumaşlar ortaya çıkmaya başlamış. Sadelikle birlikte sıradanlığı kırmayı ve güzel bir görüntü yakalamayı hedefleyen çamaşırlar bunu başarmış gibi de duruyor.

1990'DA ÖTS İÇ GİYİM KURULDU

Bir anda bambaşka bir yenilik piyasaya çıkıyor. Jartiyerler ve çoraplar. Kendisinden önceki modelleri sollayarak oldukça beğeni toplayacak ve on yıllar boyunca sevilerek kullanılacak jartiyerler bu dönemde ortaya çıkıyor. Şimdiki kadar tüllü ve çekici modeller olmasa da başlangıç açısından önemli bir olay.
Ayrıca 1989 yılının sonu 1990’ın başında iç giyim sektörünün yükselen yıldızı Öts İç Giyim markası kuruldu.

2000

Çekicilikten yana olan tercihler biraz kırılarak tekrar özgür ve rahat hissettirecek tasarımlara yönelim başlıyor. Tabii eğlence ve mizah anlayışı da yadsınamaz. Tulum şeklindeki gecelikler göze çarpıyor.

2016

Kadınların kendilerine yüklenen toplumsal görevleri ve sıfatları eleştirmeye başlamasıyla iç çamaşırları da farklı bir boyut kazanıyor. Kendini karşı cinse beğendirme gerekliliği git gide saçma bulan kadın kıyafet seçimini de kendisine daha rahat ve özgür hissedecek modellerden yana kullanıyor. Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmaların sutyenlerin göğüs kasları için zararlı olduğu gibi bulgulara varmasıyla sutyen kullanımında giderek bir azalış gözlemlenebiliyor. Bu yüzden sutyen görünümlü atletler daha çok tercih ediliyor.

2019

Teknolojinin hayatımıza tamamen girmesi ile birlikte erkekler ve kadınlar iç çamaşır ürünlerini internetten sipariş etmeye başlarlar. Artık eskisi gibi mağaza mağaza gezerek iç giyim ürünü satın alma dönemi biraz daha rafa kalktı. İnternet sitelerinin güvenliği onaylanmış firmalar üzerinden yapılan ürün alışverişi ile artık iç giyim sektörü de internet mağazacılığında kendine yer edindi. Online iç giyim alışverişinin güvenli ve en net adresi olan https://www.otsicgiyim.com/ üzerinden sizlerde alışverişlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.
Her gün kullandığımız iç çamaşırlarımızın tarihi çok eskiye dayansa da işlevi daima aynı. Seçenekler ise kullanıcıların isteklerine göre şekilleniyor.

Etiketler: iç çamaşırı, iç çamaşırı tarihi
Eylül 12, 2019
Listeye dön